Достапни линкови

Шефот на ОН за човекови права вели дека Трамп е опасен за светот


Доналд Трамп

Шефот на Обединетите нации за човекови права Зеид Раад ал Хусеин оцени дека републиканскиот кандидат Доналд Трамп би бил „опасен“ американски претседател од меѓународна гледна точка. Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин пак изјави дека ал Хусеин не би требало да ги критикува западните популистички лидери, вклучувајќи го и Трамп, и оти би требало да се држи до неговата работа, заштитата на човековите права. Зеид ал Хусеин кој е јордански принц смета дека популистите и демагозите како Трамп претставуваат опасност главно за мигрантите.

XS
SM
MD
LG