Достапни линкови

Уапсениот сириец во Лајпциг, пронајден мртов


Сириецот Џабел Албакр кој бил уапсен под сомневање дека планирал бомбашки напад во Германија, бил пронајден мртов во неговата ќелија во Лајпциг. Осомничениот најверојатно имал контакти со екстремистичката организација Исламска држава и бил под надѕор на германските разузнавачки служби. Полицијата во неговиот стан пронашла големо количество експлозив. Албакр пристигнал во Германија во минатата година како бегалец и нему му бил одобрен азил.

XS
SM
MD
LG