Достапни линкови

Узбекистанскиот претседател предложи амнестија


Привермениот претседател на Узбекистан, Шавкат Мирзијаев

Привремениот претседател на Узбекистан, Шавкат Мирзијаев предложи амнестија за сите затвореници во чест на Денот на Уставот на земјата кој се одбележува на 8 декември. Горниот дом на Парламентот за време на вчерашната седница предложи да бидат ослободени жените затворенички, луѓето кои извршиле кривични дела кога биле малолетни, како и затворениците на возраст од над 60 години, странските државјани и хендикепираните затвореници. Конечната одлука треба утре да биде донесена.

XS
SM
MD
LG