Достапни линкови

Горбачов: тензиите меѓу Русија и САД „на опасна точка“


Михаил Горбaчов

Поранешниот советски лидер и добитник на Нобеловата награда за мир Михаил Горбaчов предупреди дека светот се наоѓа на „опасна точка“ откако тензиите меѓу Москва и Вашингтон се зголемија околу конфликтот во Сирија. 85 годишниот Горбачов оцени дека е неопходна обнова на дијлогот меѓу двете страни. „Стопирањето на дијалогот беше најголемата грешка“, изјави тој, наведувајќи дека Русија и САД мора да ги продолжат и преговорите за целосно нуклеарно разоружување.

XS
SM
MD
LG