Достапни линкови

Москва: Американските обвинувањата за руски хакерски напади се трикови


Москва ги обвини САД за "валкани трикови" по тврдењето дека Русија стои зад компјутерскиот хакерски напад пред американските избори. "Ова камшикување на емоции во врска со" руски хакери "се користи во предизборната кампања во САД, и од актуелната американска администрација, а дел од оваа борба, се валкани трикови", се вели во коментарот на заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков објавен на веб-страницата на Руското Министерството за надворешни работи. За прв пат, администрацијата на претседателот Барак Обама вчера експлицитно укажа дека наводно Русија стои зад неодамнешните сајбер напади со цел попречување на изборите, повикувајќи се на e-mail и дигитални упади поврзани со изборните институции.

XS
SM
MD
LG