Достапни линкови

Русија разместува нуклеарни проектили во Калининград


Руското Министерство за одбрана го потврди разместувањето на нуклеарни проктили во Калининград, мала руската енклава на балтичкиот брег меѓу Полска и Литванија.

Министерството наведе дека распоредувањето е дел од рутинските вежби со тактички ракети Искандер-М, кои имаат дострел од околу 500 километри, низ цела Русија.

Тензиите меѓу Русија, САД и другите западни сили ескалираа во изминатите две недели по падот на преговорите за прекин на огнот во Сирија.

XS
SM
MD
LG