Достапни линкови

Русија се соочува со конфронтации во Советот за безбедност на ОН поради Сирија


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе гласа за две конкурентски резолуции, за запирање на борбите во Сирија, една од Русија и другата од Франција. Советот прво ќе гласа за францускиот предлог да се запрат сите воздушни бомбардирања во Алепо од страна на руските и сириски сили. На дебатата во совет, најверојатно, ќе има видливи обвинувања од американскиот државен секретар Џон Кери и други врвни западните лидери дека Русија и Сирија се виновни за "воени злосторства" за намерно бомбардирање болници и цивили во Алепо. Гласањето ќе биде "момент на вистината за сите членки на Советот за безбедност", изјави францускиот министер за надворешни работи, Жан-Марк Aураулт. Но, не е тајна дека руските официјални лица ќе стават вето на француската резолуцијата, велејќи дека тоа се сведува на барање за "еднострано повлекување" од борбите, бидејќи бунтовниците може да продолжат да го бомбардираат упориштето на Владата во Алепо. "Го гледаме ова како обид за политичка уцена", изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Ријабков. По гласањето за предлогот на Франција, Советот ќе гласа за резолуцијата на Русија, барајќи итно спроведување на договорот на САД и Русија за прекин на огнот, кој беше напуштен минатиот месец, како резултат на ескалацијата на борбите во Алепо. САД, Франција и другите западни сили се очекува да стават вето на рускиот предлог.

XS
SM
MD
LG