Достапни линкови

Колумбискиот претседател Сантос ја доби Нобеловата награда за мир


Норвешкиот Нобелов комитет денеска во Осло соопшти дека годинашниот добитник на Нобеловата награда за мир е колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос. Тој ова награда ја доби за неговата работа во постигнувањето мировен договор со бунтовниците од движењето ФАРК за ставање крај на 52 годишната граѓанска војна во таа земја.

XS
SM
MD
LG