Достапни линкови

Најмалку 29 загинати во нападот на ИД во Сирија


Најмалку 29 луѓе загинале во бомбашкиот напад извршен од страна на групата на Исламската држава (ИД) во близина на сириската граница со Турција. Повеќе то од загинатите се бунтовнички борци, а Сириската опсерваторија за човекови права со сешиште во Британија соопшти дека нападот се случил денска на преминот Атмех во провинцијата Идлиб и дека цел биле бунтовничките фракции поддржани од Турција кои се борат против ИД. Новинската агенција Амак соопшти дека бомбашот самоубиец целел конвој на бунтовниците.

XS
SM
MD
LG