Достапни линкови

Пленковиќ - Договор со Мост најдоцна утре


Претседателот на ХДЗ Андреј Пленковиќ

Претседателот на ХДЗ и најизвесен мандатар на новата хрватска влада Андреј Пленковиќ изрази уверување дека денеска или најдоцна утре може да кажат дека со политичката партија Мост постигнале договор за целокупниот пакет соработка.

Претседателката на државата Колинда Грабар Китаровиќ вториот круг консултации го закажа за в понеделник, а конститутивна седница на Саборот за 14 октомври.

Пленковиќ додаде дека за време на тринеделните преговори со Мост изградиле степен на соработка и доверба.

XS
SM
MD
LG