Достапни линкови

Започна судењето за убиството на Немцов


Дел од обвинетите за убиството на Немцов во судницата во Москва.

Судењето за убиството на Борис Немцов започна денеска во воениот суд во Москва. Немцов, проминентен опозициски политичар и поранешен заменик премиер беше застрелан во близина на Кремљ на 27 февруари минатата година.

Пет мажи се осомничени за убиството и сите потекнуваат од Чеченија. Тие се обвинети за извршување на договор за убиство како дел од организирана група. Обвинетите се изјаснија дека не се виновни за убиството.


XS
SM
MD
LG