Достапни линкови

Во Либија убиен холандски новинар


Холандскиот новинар Јерун Урлеманс бил убиен вчера во Либија додека известувал од борбите меѓу силите на владата на национално единство и екстремистичката Исламска држава во Сирт на 450 километри источно од Триполи. Либиската влада на национално единство во мај годинава покрена офанзива за да го преземе Сирт, последното упориште на џихадистите во таа земја. Операцијата во Сирт е со поддршка на американската воена авијација.

XS
SM
MD
LG