Достапни линкови

Над 50 загинати на верски собир во Етиопија


Регионалната влада на областа Оромија во Етиопија потврди дека 52 лица загинале во паниката кога полицијата се обидела да ги разбие антивладините протести во текот на еден голем верски фестивал. Се проценува дека на собирот учествувале околу два милиона луѓе. Очевидци велат дека полицијата ги растерала демонстрантите во областа Оромија која е една од политички најчувствителните области во источна Африка. Жителите на оваа област се незадоволни поради политичката и економската маргинализација.

XS
SM
MD
LG