Достапни линкови

Москва го повика холандскиот амбасадор на состанок


Руското министерство за надворешни работи го повика холандскиот амбасадор на распит во Москва за меѓународната истрага предводена од Холандија за летот МХ 17.Истрагата утврди дека руска воена ракета била испукана од територија од Источна Украина под контрола на сепаратистите од што беше урнато цивилното летало МХ 17 во 2014 година.

Министерството соопшти дека состанокот на трети октомври е одговор на сличните акции на холандските власти во Хаг. Претходно неделава тимот од меѓународни истражувачи го презентираше извештајот во кој се наведува дека ракета од типот БУК била користена за да се урне леталото на Малезија Ерлајнс.

Сите 283 патници и 15 членови на екипажот кои патуваа од Амстердам до Куала Лумпур загинаа. На 30 септември холандското министерство за надворешни работи го повика рускиот амбасадор во Хаг дипломатски да го прекори откако Москва излезе со критички забелешки за истрагата.

XS
SM
MD
LG