Достапни линкови

Забелешки за новиот бугарски кандидат за ГС на ОН


Ирина Бокова и Кристалина Георгиева

Неколку земји покренаа низа прашања во врска со бугарската номинација на еврокомесарот Кристалина Георгиева како кандидат за иден генерален секретар на Обединетите нации. Русија, Ангола, Уругвај и Малезија, сите членки на Советот за безбедност на ОН, побараа од софија да ја објасни одлуката за номинацијата на Георгиева. Претходно Бугарија ја кандидираше шефицата на УНЕСКО Ирина Бокова на местото на сегашниот прв човек на Светкста организација Бан Ки Мун. Бокова за која се смета дека била проруски расположена од Георгиева, изјави дека ќе остане во трката иако Бугарија веќе не ја поддржува.

XS
SM
MD
LG