Достапни линкови

Судењето за нарачаните шамари за Женовски почнува на 21 ноември


Протести за црква, што никој не планира да ја урива
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00

Протести за црква, што никој не планира да ја урива

Судењето на 14 обвинети од СЈО во случајот со нарачаните шамари за градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски и насилните протести пред општината ќе почне на 21 ноември, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1.

Судечкиот судија кај кого беше распореден обвинителниот предлог на СЈО, со оглед на распоредот на претходно закажани судења на судијата кој постапува по притворски предмети, а и големиот број на обвинети опфатени во овој предмет, главната расправа ја закажана за 21 ноември 10 часот, информира судот.

Обвинението е поднесено против 14 лица за кривично дело насилство, и тоа, за пет лица како поттикнувачи на насилството и девет лица како директни извршители на насилството.

please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00
Директен линк

Судири и тензии во општина Центар
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00
Директен линк

XS
SM
MD
LG