Достапни линкови

Средба Адеми, Хан во Брисел


Јоханес Хан

Заменик претседателот на Владата на Македонија, задолжен за европски интеграции Арбр Адеми вчера во Брисел се сретна со комесарот за преговори за проширување и соседска политика на Европската унија, Јоханес Хан. „Го информирав комесарот за реализација на обврските што произлегуваат од политичкиот договор од 20 јули, кои се значајни за да организираме фер, демократски и кредибилни избори. Се согласивме дека оценката на политичките лидери дека се задоволени условите за организирање на предвремени парламентарни избори во декември е позитивен исчекор кон разрешување на долготрајната политичка криза, изјави вицепремиерот Адеми по средбата. Според него, тој и комесарот Хан констатирале дека „сега е исклучително важно во наредните недели и месеци, сите политички и општествени чинители во Македонија да дадат придонес за да продолжи евроинтегративен процес“.

XS
SM
MD
LG