Достапни линкови

Пет лица уапсени во Европа за врски со ИД


Полицијата уапсила пет лица под сомневање дека формирале ќелија на терористичката организација Исламска држава и за промоција на исламски екстремизам во Шпанија, Белгија и Германија, соопшти денеска шпанското министерство за внатрешни работи. Тие користеле социјални медиуми, особено Фејсбук страницата „Ислам на шпански“ за да ја глорифицираат ИД. Во Шпанија годинава се уапсени над 30 лица под сомневање дека биле поврзани со ИД.

XS
SM
MD
LG