Достапни линкови

Бомби врз џамија во Дрезден - нема повредени


Џамијата Фатих Камил во Дрезден

Нема повредени во двете синоќешни експлозии во џамија и собирен центар во германскиот град Дрезден, јави ројтерс.

Локалната полиција соопшти дека на местото на настанот се најдени остатоци од рачно изработени експлозивни направи.

Безбедноста околу џамиите низ градот е засилена. Досега никој не ја презеде одговорноста за нападот. Во Дрезден е силна анти емигранстака заедница.

XS
SM
MD
LG