Достапни линкови

Претседателот на Азербејџан добива поголема моќ


Илхам Алиев

Над 90 насто од азербејџанците со право на глас на вчерашниот референдум го поддржаа продолжувањето на претседателскиот мандат од пет на седум години, соопшти Централната изборна комисја во Баку. Со тоа му се овозможува на сегашниот претседател Илхам Алиев кој е на власт од 2003 година да остане на функцијата до 2020, наместо до 2018 година. Референдумот наиде на критики од меѓународната заедница со забелешки дека на таков начин се цементира владеењето на семејството на Алиев.

XS
SM
MD
LG