Достапни линкови

Референдум во Азербејџан за поголема моќ на претседателот


Илхам Алиев

Во Азербејџан денеска се одржува референдум за измени на Уставот со што се зголемува моќта на претседателот Илхам Алиев и неговото семејство. Се очекува на референдумот околу 5 милиони луѓе со право на глас да се изјаснат за продоложување на претседателскиот мандат и за намалување на возрасната граница за идните претседателски кандидати. Илхам Алиев ја презеде функцијата претседател од неговиот татко Хајдар во 2003 година.

XS
SM
MD
LG