Достапни линкови

Во Москва Путин се сретна со Додик


Рускиот претседател Валдимир Путин во Москва разговараше со претседателот на Република Српска Милорад Додик. Притоа, како што јавува руската агенција ТАСС, тие разговарале за ситуацијата на Балканот и за билатерланите односи. Пред средбата Додик изјави дека со Путин ќе разговара и за референдумот за денот на независноста на РС, планиран на 25 овој месец, кој ги зголеми тензиите во Босна И Херцеговина. Тој додаде дека реферндумот ќе се одржи и покрај тоа што бил забранет од Уставниот суд на БиХ.

XS
SM
MD
LG