Достапни линкови

Авганистан - постигнат мировен договор со милитантна група


Гулбудин Хикметијар.

Авганистанските власти денеска потпишаа мировен договор со групата Хезб е Ислами на Гулбудин Хикметијар.

Авганистанската влада се обврза да работи врз отстранување на оваа организација од листата на странски терористички организации на ОН.

Договорот вклучува амнестија за воени злосторства и ослободување на членови на групата од затвор.

Авганистанските власти се надеваат дека договорот ќе влијае на Талибанците да престане да се бори и да се приклучи на политичкиот процес.

XS
SM
MD
LG