Достапни линкови

Сенатот одобри продажба на оружје за Саудиска Арабија


Сенатот на американскиот конгрес го одобри планот на американската администрација за продажба на оружје на Саудиска Арабија во вредност од милијарда долари. Всушност сенаторите со 71 глас за и 27 против ја блокираа резолуцијата со која би се спречила продажбата на тенкови, оружје и муниција за Саудиска Арабија. Поддржувачите на продажбата велат дека САД не можат да бараат од сојузниците посилно да се борат против милитантите на ИД, а во исто време да не им продаваат оружје.

XS
SM
MD
LG