Достапни линкови

Обама пред ОН - потребна е корекција на курсот


Претседателот на САД, Барак Обама во обраќањето пред Генералното собрание на ОН повика да се исправи курсот на сегашниот пат кон глобална интеграција. Тој го повика светот да ги отфрли моделите на владеење со кои се продолжува економската нееднаквост, нетолеранцијата, апсолутизам и изолационизам.

Во последната обраќање пред Генералното собрание на ОН, како претседател на САД, Обама рече дека Русија се обидува да ја врати „изгубени слава“ преку употреба на сила и предупреди дека мешањето во внатрешните работи на своите соседи ќе ги направи помалку почитувани и помалку безбедни.

Во својот широк говор, тој зборуваше и за либерално управување врз основа на слободен пазар, граѓански ангажман, транспарентни институции, како и почитување на човековите права и меѓународното право.

Тој зборуваше и за Трамп и за неговата идеја да изгради ѕид на границата со Мексико за да ги сопре илегалните мигранти. Обама вели дека народ кој е опкружен со ѕидини може само себе си да си се затвори. Обама зборуваше и за криматските промени и повика светот да делува посмело на климатскиот договор од Париз .

XS
SM
MD
LG