Достапни линкови

Иванов на средба со исселениците во Њу Џерси


Во рамки на работната посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 71. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, остварил средба со претставниците на македонската заедница во Сидер Гров, Њу Џерси.

Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот Kабинет, ја посетил црквата „Св. Кирил и Методиј“ и присуствувал на традиционалниот фестивал, што секоја година го организира македонската дијаспора од Њу Џерси, со цел промоција на македонската традиција и култура во САД.

Во рамки на учеството на 71. сесија на Генералното собрание на ОН, претседателот Иванов денеска ќе се обрати на состанокот на високо ниво за справување со големите движења на бегалци и мигранти.

XS
SM
MD
LG