Достапни линкови

Партијата на Меркел загуби на изборите во Берлин


Христијанско демократската партија на германскиот канцелар Ангела Меркел загуби на уште едни држави избори за еден месец. Во исто време, партијата Алтернатива за Германија продолжи да јава на антимигрантскиот бран. На вчерашните избори во БерлинАлтернатива за Германија доби доволно гласови за да има 10 места во тамошното собрание. Претходно христијано демократите на Меркел загубија и во Мекленбург. Аналитичарите велат дека ваквите резултати го рефлектираат падот на популарноста на Меркел по нејзината одлука лани да ги остави вратите отворени за мигрантите и бегалците.

XS
SM
MD
LG