Достапни линкови

Полицијата се судри со демонстранти во Баку


Полицијата се судри со демонстрантите во главниот град на Азербејџан, Баку. До судирите дојде на антивладиниот протест каде што стотици демонстранти го искажаа незадоволството од престојниот рефенедум со кој претседателот Илхам Алиев бара дозвола од граѓаните за големување на своите овластувања и подолг мандат.

За време на судирите се приведени и неколку новинари меѓу кои и двајца дописници на азербејџанскиот сервис на Радио Слободна Европа. За сега нема информации за повредени. Досега се приведени најмалку 30 демонстранти.

XS
SM
MD
LG