Достапни линкови

Порошенко: Русија го претвори Крим во концентрационен логор


Киев, 16.09.2016

Украинскиот претседател Петро Порошенко ја обвини Русија дека го претворила крим во концентрационен логор и побара од западните земји да воведат нови санкции против Москва. Зборувајки на еден форум во Киев, Порошенко оцени дека Русија, од анексијата во март 2014-та, спроведува репресивна политика против укринците на Крим, вклучувајки ги и кримските татари.

XS
SM
MD
LG