Достапни линкови

Во Братислава самит за проблемите во ЕУ


Шефовите на држави или влади на 27 земји членки на Европската унија на денешниот неформален состанок во Братислава ќе ги разгледаат последиците од излегувањето на Британија од Унијата. Главна тема е како да се спречи да не се прелие британскиот евроспетицизам и во другите членки, како и да се зацрта патот до реформите на Европската унија. На самитот исто така ќе се разговара и за борбата против тероризмот и запирањето на мигрантскиот бран, но и за социјалната безбедност на граѓаните на Европската унија.

XS
SM
MD
LG