Достапни линкови

Меркел: ЕУ да покаже дека може да ги совлада слабостите


Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска рече дека од суштинско значење е на претстојниот самит на Европската унија во Братислава, прв по референдумот за излез на Британија, да се покаже дека Унијата може да се справи со нејзините слабости. „Јасно е дека на дневниот ред на состанокот во Братислава е нашата решеност заедно да реагираме на слабостите и да се соочуваме со предизвиците“, изјави таа за време на посетата на Париз, каде што се сретна со францускиот претседател Франсоа Оланд како дел од подготвките за утрешниот самит.

XS
SM
MD
LG