Достапни линкови

Грузија го освои првото злато на Параолимпијадата во Рио


Зивад Гоготчури освои златен медал на Параолимпијадата во Рио, што е прв за Грузија на Игрите. Гоготчури е слеп, го победи Олександар назаренко од Украина во класата до 90 килограми. Околу 4.300 спортисти од 161 земја учествуваат на игрите во Бразил. Натпреварувањето беше засенето пред отворањето кога светскто управно тело гласашњ да ја суспендира Русија поради обвинувањата за допинг.

XS
SM
MD
LG