Достапни линкови

Турција отстрани 24 градоначалници


Turkey -- Military and police armored vehicles are parked in Baglar district, which is partially under curfew, in the Kurdish-dominated southeastern city of Diyarbakir, March 17, 2016

Турција отстрани градоначалници за кои верува дека ги поддржуваат курдските милитанти и назначи нови лица кои ќе управуваат во 24 општини, повеќето во главно курдскиот југоисточен дел, соопшти денеска гувернерот на провинцијата Дијарбаккир. Тој рече дека општините биле водени од локални соработници на про-курдската Демократска народна партија (ХДП). Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на 8 септември изјави дека капмпањата против забранетата Курдска работничка партија (ПКК), вооружена група која Турција ја смета за терористичка организација, била најголема досега и отстранувањето на државните службеници е дел од тој напор. Ердоган на ХДП гледа како продолжение на ПКК, а ХДП ги отфрла таквите обвинувања.

XS
SM
MD
LG