Достапни линкови

Спортистка од Казахстан собори светски рекорд на Параолимпијадата во Рио


50-годишната спортистка од Казахстан, Зулфија Габидулина освои златен медал и постави нов светски рекорд на 100 метри слогодно пливање на летните Параолимпсики игри во Рио де Жанеиро.

Таа ја заврши трката за 43.33 секунди, надминувајќи го светскиот рекорд за спортисти со ампутации.

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев и честиташе на Габидулина за златниот медал, којшто е прв за Казахстан на летните Параолимписки игри.

XS
SM
MD
LG