Достапни линкови

Железничка несреќа во Шпанија


Најмалку четири луѓе загинаа, а речиси 50 се повредени кога воз излета од шините во северо-западниот дел на Шпанија, објавија локалните власти.

Меѓу загинатите е и машиновозачот. Со возот се превезувале уште еден машиновозач и 63 патници. Регионалните власти соопштија дека 47 луѓе се однесени во болница.

Возот и припаѓа на португалската држава железничка компанија Комбоиос, рекоа шпанските власти.

XS
SM
MD
LG