Достапни линкови

Кери и Лавров на разговори за Сирија


Американскиот државен секретар Џон Кери ќе се сретне со неговиот руски колега Сергеј Лавров денеска во Женева на разговори за политички договор кој би можело да донесе крај на конфликтот во Сирија. Вашингтон и Москва поддржуваат различни страни во пет годишната граѓанска војна во Сирија. Кремљ го поддржува претседателот Башар ал Асад, додека Вашингтон ги поддржува бунтовничките групи кои бараат негово заминување од власт.

XS
SM
MD
LG