Достапни линкови

Тачи: КФОР е незаменлив фактор за стабилност


Тачи со поранешниот шеф на КФОР.

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, денеска изјави дека улогата на КФОР е незаменлива и оцени дека мисијата ужива голема почит од граѓаните на Косово, соопштија од Кабинетот на претседателот.

Тачи на состанокот со новиот командант на КФОР, италијанскиот генерал мајор Џовани Фунго, кој ја презеде должноста од 1 септември, изрази задоволство што на таа позиција доаѓа човек кој добро го познава регионот.

„Работата на КФОР е значајна за мирот и стабилноста на Косово, но и на регионот“, рече Тачи.

Новито шеф на КФОР е задоволен што повторно е на Косово. Тој вели дека неговото мото ќе биде „ доверба и посветеност“.

XS
SM
MD
LG