Достапни линкови

ММФ одобри заем за БиХ од 553 милиони евра


Меѓународниот монетарен фонд синоќа соопшти дека и одобрил на Босна и Херцеговина тригодишен кредит од 553 милиони евра. Првата транша од околу 80 милиони евра ќе биде исплатена веднаш, додека простанатите средства во 11 рати по проценката на состојбата во земјата на секои три месеци. Заемот е наменет за покривање на дефицотот, а во замена БиХ ќе мора да спроведе економски реформи кои ги бара Европската унија.

XS
SM
MD
LG