Достапни линкови

Група Сиријци од Турција се врати во северна Сирија


Група од 292 Сиријци денеска се врати во родниот град Џараблус. Тоа е прво официјално враќање на сириски цивили од Турција во татковината од почетокот на турската операција во северна Сирија.

Џараблус е првиот град кој беше ослободен од турската армија и нејзините сојузници, меѓу кои и сириските бунтовници, во офанзивата што почна на 24 август. Градот беше под контрола на Исламска држава.

Турција досега има примено три милиони сириски бегалци.

XS
SM
MD
LG