Достапни линкови

Во Рио започнува Параолимпијадата


Рио се подготвува за отвoрањето на Параолимписките игри со церемонија на стадионот Маракана, на три недели по завршетокот на Олимпијадата. Од денeска започнува Параолимпијадата која ќе трае 11 дена и на која ќе настапат повеќе од 4.000 спортисти од 161 земја, но не и спортисти од Русија. На параолимпискиот тим на Русија му беше забрането да учествува на игрите по скандалот со допинг.

XS
SM
MD
LG