Достапни линкови

САД со осуда за прогласувањето на Левада за „странски агент“


Стејт департментот ја осуди одлуката на Русија да ја прогалси единствената независна организација за испитување на јавното мислење Левада за „странски агент“. До овој потег на Москва дојде откако Левада објави резултати од анкетата за парламентарните избори на 18 септември кои покажуваат дека се намалува рејтингот на партијата Единствена Русија. Стејт департментот соопшти дека во Русија околу 140 организации се обележани како „странски агенти“.

XS
SM
MD
LG