Достапни линкови

Во турски воздушни напади во Ирак убиени 30 курдски борци


Турската армија денеска информира дека во вчерашните воздушни напади во северен Ирак убила 30 курдски борци, вклучувајќи и високо позиционирани офицери, повикувајќи се на разузнавачки информации од дронови и други технички средства, пренесоа британските медиуми.

Откако минатото лето пропадна примирјето меѓу Турција и оваа милитарна организација, турските воени авиони изведоа повеќе воздушни напади во северен Ирак врз базите на борците на Курдската работничка партија (ПКК), сместени, пред се, во планината Кандил.

XS
SM
MD
LG