Достапни линкови

Први разговори меѓу Путин и Меј


Рускиот претседател Владимир Путин и британската премиерка Тереза Меј денеска за прв пат разговараа на маргините на самитот Г 20 што се одржува во Кина. Портпаролот на Кремљ Дмитри Песков изјави дека разговорите биле „добри, отворени и конструктивни“. При тоа двете страни, како што изјави, се изјасниле за обновување на односите замрзанти во изминативе години главно поради убиството на критичарот на руските власти Александар Литвиненко во Лондон.

XS
SM
MD
LG