Достапни линкови

Партијата на Меркел губи на избори во Мекленбург


Партијата на германската канцеларка Ангела Меркел конзервативната Христојанско демократската унија е на трето место на вчерашните избори зад социјалдемократите и антиимгрантската партија Алтернатива за Германија, покажаа излезните анкети. Алтернатива за Германија освои 21 насто од гласовите во Мекленбург, локална област во покраината Западна Померанија. На ова гласање се гледа како на тест пред парламентарните избори во Германија закажани за 2017 година. Тоа се одржа откако лани Меркел донесе одлука да ги отвори границите на Германија за стотици илјади мигранти и бегалци.

XS
SM
MD
LG