Достапни линкови

Напредок во борбата против ИД во Либија


Либиските провладини сили соопштија дека се соочуваат со голем отпор од страна на милитантите на Иламската држава во Сирте, но очекуваат да воспостават целосна контрола врз пристанишниот град во наредните денови. Поддржани од американските воздушни напади, силите лојални на либиските власти ја преземаа контролата на речиси сите области кои беа главни засолништа на џихадистите во Северна Африка. Милитантната група Исламска држава ја презема контролата врз Сите во минатата година.

XS
SM
MD
LG