Достапни линкови

Џинпинг предупредува на заканите за светската економија


Кинескиот претседател Кси Џинпинг

Кинескиот претседател Кси Џинпинг изјави дека глобалната економија е под закана од зголемениот протекционизам кој преставува пречка за светската трговија. Говорејќи на самитот на Г20 во Братислава, тој рече и дека глобалната економија се наоѓа во клучен момент поради ниската побарувачка, нестабилноста на финансиските пазари и слабата трговија и инвестиции.

XS
SM
MD
LG