Достапни линкови

Меј предупредува на тешки времиња по Брегзит


Британскиот премиер Тереза Меј

Британскиот премиер Тереза Меј изјави дека земјата треба да се подготви за тешките времиња кои ќе следат по напуштањето на ЕУ. Таа предупреди дека Брегзит нема да биде обична пловидба за Британија. Според неа, формалните разговори со ЕУ нема да почнат до 2017 година. Меј ја отфрли и можноста за избори, бидејќи, како што изјави на Британија и терба стабилност.

Таа порача и дека сака Британија да биде независна земја која сама ќе си го пронајде патот во светот. Меј стапи на функцијата откако поранешниот премиер Дејвид Камерон поднесе оставка по референдумот за излез на земјата од ЕУ.

XS
SM
MD
LG