Достапни линкови

Средба на Путин и Еродоган за односите меѓу двете земји


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган за време на самитот на Г20 во Кина разговарале за обновување на дипломатските односи. Односите меѓу двете земји беа нарушени по соборувањето на рускиот борбен авион во Турција во ноември минатата година.

Путин изјави дека се уште има многу работа со цел целосно да се обнови соработката во сите области. Според него, двете земји може да одат напред кога ситуацијата во Турција ќе се нормализира.

XS
SM
MD
LG