Достапни линкови

САД и Кина го ратификуваа договорот за климатски промени


Американскиот и кинескиот претседател, Брак Обама и Кси Џинпинг.

Американскиот и кинескиот претседател, Брак Обама и Кси Џинпинг го ратификуваа Договорот од Париз за климатски промени за време на нивната средба на самитот на Г20 во Ханџоу. Обама за последен пат ја посетува Азија како претседател на САД. На церемонијата на маргините на самитот двајцата лидери кои потекнуваат од земји кои емитираат најмногу јаглерод ја поздравија новата ера на соработка како најдобра шанса за спас на планетата. Парискиот договор ќе стапи на сила откако ќе биде ратификуван од 55 земји.

XS
SM
MD
LG