Достапни линкови

Турција испрати тенкови во Сирија


Турски тенкови влегоа во северниот дел на Сирија од покраината Килис со цел да се борат против милитантите на Исламската држава со што се отвора нов фронт по турската интервенција во минатиот месец против групата.Турските медиуми јавија дека целта е обезбедување воена поддршка на сириските опозициски борци.

Турција ја започна меѓуграничната соработка со сириската ослободителна армија на 24 август за протерување на милитантите од селото Џераблус.

XS
SM
MD
LG